Několik podzimních aktualit

Vážení rodiče,

opět se Vám hlásím se souhrnem aktualit z naší mateřské školy.

  1. POSTUP PRACÍ NA PRACOVIŠTI HUSOVA

Práce na Husovce se blíží ke svému konci, stavba jede na plné obrátky. V pondělí, 15.11. budu společně se zřizovatelem procházet deatilně stavbu a hledat vady a nedodělky. Na čtvrtek, 18.11. je nahlášena úřední kolaudace. Dle jejího výsledku nastupuje do MŠ prrofesionální úklidová firma a začne s rozsáhlým úklidem. Následně se do budovy nastěhuje zpět nábytek a vybavení a paní učitelky uvedou třídy do původního stavu. Nerada bych chválila dne před večerem, ale od pondělí, 29.11., by se mohly na Husovku vrátit i děti.

Slavnostní předání školky dětem za účasti zástupců zřizovatele proběhne ve středu, 15.12. od 15:30. Na tento den máme s dětmi naplánováno 11. adventní zpívání a tímto na něj srdečně zveme rodiče. Budeme jen doufat, že nám to epidemie nepřekazí jako vloni.

2. PEDAGOGICKÁ DIAGNOSTIKA DĚTÍ

V tomto období provádíme  tzv. pedagogickou diagnostiku dětí. U malých je naším cílem zjistit, jak se ve školce zorientovaly, jak si pamatují základní informace o své roli ve školce, tj. jakou značku mají, kam si mohou dojít na záchod, kde stojí lahvičky s pitím, jaká  společná pravidla se dodržují atd. Ode mne také dostanete první sadu otázek, která mi pomůže zjistit, jak vidíte naši školku Vy, rodiče. Děkuji Vám za jejich doplnění a budu vděčná za každé  kratší či delší vyjádření na druhou stranu dotazníku.

U předškoláků nastává čas, kdy se zabýváme prvním vyhodnocením jejich školní zralosti a připravenosti. V této souvislosti využíváme ministerstvem doporučené DESATERO PŘEDŠKOLÁKA (ZDE), které je základem pro všechny naše kroky v prosinci až březnu.  Zaměřujeme se na otázky, zda je dítě emocionálně a sociálně na školu připraveno a těší se na ni, zda zvládá své emoce, jak reaguje na změnu, na úkol s časovým limitem, jak řeší konflikt s kamarádem, jak moc je chápe, že už je zodpovědné za své konání. V této době se s Vámi, rodiči, budou také postupně setkávat třídní učitelky a budou s Vámi řešit,  kde má dítě své silné stránky a co lze ještě  dopilovat. Ve všech případech ale počítáme s fenoménem tzv. skokového vývoje, který je pro děti kolem 6 let typický – co platilo v lednu nemusí být v červnu už pravda. Udělejte si tedy prosím  na rozhovor s učitelkami čas.

3. FOCENÍ VE ŠKOLCE

V pondělí, 15.11. se budeme ve školce fotit, nabídku vánočních sad fotografií máte vyv+ěšenu na dveřích do tříd. V tento den bude pan fotograf fotit pouze školkové děti. V úterý, 16.11. je připraven od 7:30 fotit děti se sourozenci a rodiči. Focení proběhne v pavilonu B, v 1. patře ve třídě Broučků.

4. CVIČÍME V TĚLOCVIČNĚ TJ LOKOMOTIVA

Od října do  dubna chodíme s dětmi ve středu a v pátek cvičit do tělocvičny TJ Lokomotiva Liberec. Třídy postupně rotují, obyvkle chodí malá a velká třída společně. Děti zažijí mnohdy poprvé možnost pohybu ve velkém sále, poprvé vidí a hlavně si vyzkoušejí žíněnky, nízké kladiny a švédské bedny. Děkujeme všem rodičům, kteří se dětí na zážitky z tělocvičny zeptají, pomáhají nám upevňovat u dětí náízor, že cvičení je fajn a den bez pohybu je dnem bez radosti.

5. LYŽAŘSKÝ VÝCVIK 2022

Podobně jako v minulých letech se mohou předškoláci zúčastnit lyžařského výcviku v areálu U vodárny v Bedřichově. S firmou Activ Guide má naše školka již patnáctiletou zkušenost a děti, které lyžařským výcvikem prošly, se  na lyžích cítily jako doma. V tomto školním roce se výcvik koná od pondělí 31.1.2022  do pátku 4.2.2022. Děti budou opět každé ráno odjíždět autobusem na svah, kde se jim budou věnovat profesionální trenéři. Ve 13:00 se pak vrací do školky na oběd a odpočinek. Lyže zůstávají po celou dobu výcviku v lyžárně u svahu.  Cena kurzu zahrnuje dopravu, svačinu, pití, uskladnění lyží, práci instruktora i odměny pro všechny děti po závěrečném dopoledni a činí 2.800,- Kč. Informační schůzka s pořadatelem se bude konat ve školce počátkem ledna 2022.

6. TY VŮBEC NEPIJEŠ, NA CO TI TU LÁHEV S PITÍM DÁVÁM

Dodržování pitného režimu dětí je jednou z našich každodenních povinností. Děti si z domova přinášejí lahvičku s pitím, z níž samostatně nebo na pokyn učitelky každých 45-60 min. pijí. Dále dostávají pití k oběma svačinám a obědu. Dětem do lahvičky průběžně doléváme dle přání dítěte buď neslazený ovocný čaj nebo vodu . Pokud jde tedy Vaše dítě domů s relativně plnou lahvičkou, nehubujte je, že málo pije. To mu jen některá starostlivá paní učitelka právě doplnila již vypitou lahvičku.

7. EPIDEMICKY NÁM OPĚT PŘITUHUJE, NOSTE PROSÍM V ŠATNÁCH RESPIRÁTORY.  

Pro všechny, kteří chtějí, aby školka zůstala otevřená a nespadla jako již mnoho okolních školek do karantény, nemusím tuto prosbu komentovat.

8. ZAPOMNĚL JSEM SI ČIP DOMA, OTEVŘETE MI

Jsme velmi rádi, že jsme mohli všem rodičům předat vjezdové čipy . Spolu s čipem ode mne dostali  i “pohádku o čipu”, kde se říká, že čip funguje od 6:00 do 9:00 a pak zase od 12:00 do večera. V poslední době se nám ale množí případy, kdy rodiče volají, že si čip zapomněli a žádají, o otevření závory. Prosím tímto všechny rodiče, aby se před odjezdem do školky ujistili, že svůj čip mají. Paní kuchařky, kterým se obvykle odpoledne dovolají, mají po celodenní práci, která začíná v 6:00, při rodinném nákupu  v 16:45 opravdu nárok na klid. Pokud tedy čip zapomenete, kontaktujte prosím  na telefonu 724 302 950 mne, ředitelka je v práci 24 hodin denně :))).

Na viděnou, slyšenou a další osobní setkání či jakoukoli konzultaci s Vámi se těší

Kamila Podrápská, ředitelka MŠ